Sort by

emanoel has logged 91 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
I'm No Longer Here

I'm No Longer Here

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Catholic School

The Catholic School

2021
×
Edit this entry  
19
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Edit this entry  
19
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Dirty Hearts

Dirty Hearts

2011
×
★★★
Edit this entry  
16
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★
Edit this entry  
28
Trash

Trash

2014
×
★★★½
Edit this entry  
07
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Precious

Precious

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Color Purple

The Color Purple

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
29
X

X

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★★
Edit this entry  
24
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★½
Edit this entry  
24
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Sleepers

Sleepers

1996
×
★★★
Edit this entry  
03
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Operation Hyacinth

Operation Hyacinth

2021
×
★★★★
Edit this entry  
02
Dark Habits

Dark Habits

1983
×
★★★½
Edit this entry  
02
Kika

Kika

1993
×
★★★★
Edit this entry  
02
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
25
What Have I Done to Deserve This?

What Have I Done to Deserve This?

1984
×
★★★★
Edit this entry  
25
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★★★
Edit this entry  
22
Dear Ex

Dear Ex

2018
×
★★★
Edit this entry  
21
High Heels

High Heels

1991
×
★★★★
Edit this entry  
19
Law of Desire

Law of Desire

1987
×
★★★★
Edit this entry  
19
Talk to Her

Talk to Her

2002
×
★★★½
Edit this entry  
19
Volver

Volver

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Bad Education

Bad Education

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Girl, Interrupted

Girl, Interrupted

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
12
A Sun

A Sun

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Hannibal

Hannibal

2001
×
★★★½
Edit this entry  
05
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Craft

The Craft

1996
×
★★★½
Edit this entry  
05
Live Flesh

Live Flesh

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Edit this entry  
30
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
24
My Dead Ones

My Dead Ones

2018
×
★★★
Edit this entry  
22
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
21
My Sweet Orange Tree

My Sweet Orange Tree

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
21
I Travel Because I Have to, I Come Back Because I Love You

I Travel Because I Have to, I Come Back Because I Love You

2009
×
★★★★★
Edit this entry