brotherdeacon has logged 262 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Philippine New Wave: This Is Not a Film Movement

Philippine New Wave: This Is Not a Film Movement

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The House

The House

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Dock

Dock

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Cat's Cradle

Cat's Cradle

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Prest-O Change-O

Prest-O Change-O

1939
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Brutal Ardour

Brutal Ardour

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Christmas, Again

Christmas, Again

2014
×
★★★
Edit this entry  
22
White Heart

White Heart

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Hands Scraping

Hands Scraping

1968
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Irezumi

Irezumi

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Something Good - Negro Kiss

Something Good - Negro Kiss

1898
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
La cartomancienne

La cartomancienne

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Looms

Looms

2014
×
★★★
Edit this entry  
16
How Fernando Pessoa Saved Portugal

How Fernando Pessoa Saved Portugal

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Computer Chess

Computer Chess

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Collector of Bedford Street

The Collector of Bedford Street

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Anna and Elizabeth

Anna and Elizabeth

1933
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Manthan

Manthan

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
9 Fingers

9 Fingers

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★
Edit this entry  
02
The Rage of Paris

The Rage of Paris

1938
×
★★★
Edit this entry  
26
The Liberation of the Mannique Mechanique

The Liberation of the Mannique Mechanique

1967
×
Edit this entry  
26
The Dead Nation

The Dead Nation

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Painted Lips

Painted Lips

1974
×
★★★
Edit this entry  
12
Mighty Prince

Mighty Prince

1945
×
★★★★
Edit this entry  
09
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Wishing Well

Wishing Well

2018
×
Read the review Edit this entry  
08
As Long as You Get Drunk...

As Long as You Get Drunk...

1958
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Love of the Actress Sumako

The Love of the Actress Sumako

1947
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Giuseppe Makes a Movie

Giuseppe Makes a Movie

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Glass

Glass

1958
×
Edit this entry  
02
Baby Doll

Baby Doll

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★
Edit this entry  
30
Witch's Cradle

Witch's Cradle

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dickson Greeting

Dickson Greeting

1891
×
Edit this entry  
28
Carmencita

Carmencita

1894
×
Edit this entry  
26
Crazy Thunder Road

Crazy Thunder Road

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Passage of Venus

Passage of Venus

1874
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dawson City: Frozen Time

Dawson City: Frozen Time

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Moon Streams

Moon Streams

2000
×
Read the review Edit this entry  
23
Ada Kaleh

Ada Kaleh

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Trees Down Here

Trees Down Here

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Snowball Fight

Snowball Fight

1897
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ears, Nose and Throat

Ears, Nose and Throat

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Across the Bridge

Across the Bridge

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Cottonpickin' Chickenpickers

Cottonpickin' Chickenpickers

1967
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Music for the Movies: Toru Takemitsu

Music for the Movies: Toru Takemitsu

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ryuichi Sakamoto: async Live at the Park Avenue Armory

Ryuichi Sakamoto: async Live at the Park Avenue Armory

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Kokoro Is for Heart

Kokoro Is for Heart

1999
×
Edit this entry  
10
Cash Calls Hell

Cash Calls Hell

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry