brotherdeacon has logged 22 entries for films during July 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Steel

Steel

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Silences of the Palace

The Silences of the Palace

1994
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Art of Mirrors

The Art of Mirrors

1973
×
Read the review Edit this entry  
23
The Legend of the Holy Drinker

The Legend of the Holy Drinker

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pas de ciel

Pas de ciel

1987
×
Read the review Edit this entry  
20
Norte, the End of History

Norte, the End of History

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mexican Bus Ride

Mexican Bus Ride

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Appointment in Bray

Appointment in Bray

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Harry Smith at the Breslin Hotel

Harry Smith at the Breslin Hotel

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Mission Stardust

Mission Stardust

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Creature Companion

Creature Companion

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Youth of the Beast

Youth of the Beast

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Light

Light

2001
×
Edit this entry  
05
Liza

Liza

1972
×
★★★½
Edit this entry  
05
To Parsifal

To Parsifal

1963
×
Read the review Edit this entry  
04
Quay

Quay

2003
×
Read the review Edit this entry  
04
Miss Candace Hilligoss’ Flickering Halo

Miss Candace Hilligoss’ Flickering Halo

2011
×
Read the review Edit this entry  
03
Embrace of the Serpent

Embrace of the Serpent

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Horizontal Boundaries

Horizontal Boundaries

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Robinson in Ruins

Robinson in Ruins

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
False Aging

False Aging

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry