Sort by

Daniel has logged 118 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Thelma

Thelma

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Wonder Wheel

Wonder Wheel

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Santa Claws

Santa Claws

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Okja

Okja

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Once

Once

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ruby Sparks

Ruby Sparks

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Christmas Cottage

The Christmas Cottage

2017
×
Read the review Edit this entry  
08
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Novitiate

Novitiate

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Monkeyshines, No. 2

Monkeyshines, No. 2

1890
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Monkeyshines, No. 1

Monkeyshines, No. 1

1890
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Frogs

Frogs

1972
×
Read the review Edit this entry  
26
Olaf's Frozen Adventure

Olaf's Frozen Adventure

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Coco

Coco

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Room

The Room

2003
×
Read the review Edit this entry  
14
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Predestination

Predestination

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Babysitter

The Babysitter

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Madhouse

Madhouse

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Monster Squad

The Monster Squad

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Professor Marston and the Wonder Women

Professor Marston and the Wonder Women

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Wind River

Wind River

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
It

It

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
mother!

mother!

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Baywatch

Baywatch

2017
×
Read the review Edit this entry  
01
Ordet

Ordet

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Stray Dog

Stray Dog

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Chicago

Chicago

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Naked City

The Naked City

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry