• The Blair Witch Project

  • You've Got Mail

  • Kirikou and the Sorceress

  • A Bug's Life

  • I'll Be Home for Christmas

  • The Parent Trap

    ★★★★★

  • The Mask of Zorro

  • Mulan

  • The Truman Show

    ★★½

  • Fear and Loathing in Las Vegas

  • Life Is Beautiful

  • Flubber

  • Titanic

    ★★

  • George of the Jungle

  • Hercules

  • The Hunchback of Notre Dame

  • James and the Giant Peach

  • Fargo

  • Homeward Bound II: Lost in San Francisco

  • Happy Gilmore

  • Muppet Treasure Island

  • Tom and Huck

  • Toy Story

  • Clueless

    ★★★

  • Pocahontas

  • A Goofy Movie

  • The Santa Clause

  • Squanto: A Warrior's Tale

  • The Shawshank Redemption

  • Pulp Fiction

  • Angels in the Outfield

  • Forrest Gump

    ★★★★★

  • The Lion King

  • Mrs. Doubtfire

    ★★★★

  • The Three Musketeers

  • Cool Runnings

  • Heidi

  • Hocus Pocus

  • Homeward Bound: The Incredible Journey

    ★★★★★

  • The Muppet Christmas Carol

  • Aladdin

  • The Mighty Ducks

  • Newsies

  • Beauty and the Beast

  • Thelma & Louise

  • The Rescuers Down Under

  • Troll 2

  • The Little Mermaid

  • When Harry Met Sally...

    ★★★★★

  • Honey, I Shrunk the Kids

  • Dead Poets Society

    ★★★★

  • The Mask of Satan

  • Oliver & Company

  • Who Framed Roger Rabbit

  • Killer Klowns from Outer Space

  • Willow

  • The Princess Bride

  • Dirty Dancing

  • Stand by Me

    ★★★★★

  • Labyrinth

    ★★★★★

  • Ferris Bueller's Day Off

    ★★★★

  • Back to the Future

    ★★★★★

  • The Breakfast Club

  • Amadeus

  • Ghostbusters

  • Sleepaway Camp

  • E.T. the Extra-Terrestrial

  • The Fox and the Hound

  • The Shining

    ★★★★

  • The Muppet Movie

  • Alien

    ★★★★★

  • The Rescuers