bianca has logged 252 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Halloween

Halloween

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Rent

Rent

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Riding in Cars with Boys

Riding in Cars with Boys

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
There's Someone Inside Your House

There's Someone Inside Your House

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Justice League

Justice League

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
One Day

One Day

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Carrie

Carrie

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Miss Americana

Miss Americana

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Juno

Juno

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Scary Movie 2

Scary Movie 2

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
It

It

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Girl Who Killed Her Parents

The Girl Who Killed Her Parents

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Boy Who Killed My Parents

The Boy Who Killed My Parents

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Never Let Me Go

Never Let Me Go

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry