Tyler has logged 28 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Minnie and Moskowitz

Minnie and Moskowitz

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Permanent Vacation

Permanent Vacation

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Career Girls

Career Girls

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cronos

Cronos

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Chasing Amy

Chasing Amy

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The World of Apu

The World of Apu

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Aparajito

Aparajito

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Big Man Japan

Big Man Japan

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
City of God

City of God

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Girlfriends

Girlfriends

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Corpus Christi

Corpus Christi

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Divine Secrets of the Ya-Ya Sisterhood

Divine Secrets of the Ya-Ya Sisterhood

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Daisies

Daisies

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★
Edit this entry  
06
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Party Girl

Party Girl

1995
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Death Race 2000

Death Race 2000

1975
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Fat Girl

Fat Girl

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry