Sort by

Dash has logged 395 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★
Edit this entry  
29
The Fast and the Furious

The Fast and the Furious

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★
Edit this entry  
28
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Wall Street

Wall Street

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★
Edit this entry  
18
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★
Edit this entry  
17
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★½
Edit this entry  
15
King of New York

King of New York

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Drugstore Cowboy

Drugstore Cowboy

1989
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Run

Run

2020
×
★★★
Edit this entry  
10
Beverly Hills Cop

Beverly Hills Cop

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Throw Momma from the Train

Throw Momma from the Train

1987
×
★★★½
Edit this entry  
08
Delicatessen

Delicatessen

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Alphaville

Alphaville

1965
×
★★★
Edit this entry  
06
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mulan

Mulan

2020
×
★★★
Edit this entry  
04
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★
Edit this entry  
02
Pink Floyd: The Wall

Pink Floyd: The Wall

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★★
Edit this entry  
29
I Am Not Your Negro

I Am Not Your Negro

2016
×
★★★★
Edit this entry  
28
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Sure Thing

The Sure Thing

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Edit this entry  
24
THX 1138

THX 1138

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★
Edit this entry  
22
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★½
Edit this entry  
21
Men in Black 3

Men in Black 3

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Platoon

Platoon

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
18
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Rope

Rope

1948
×
★★★★
Edit this entry  
16
mid90s

mid90s

2018
×
★★★★
Edit this entry  
14
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
City Slickers

City Slickers

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Manhattan

Manhattan

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
She's Gotta Have It

She's Gotta Have It

1986
×
★★★
Edit this entry  
07
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Edit this entry