Sort by

Dash has logged 37 entries for films during June 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Angry Birds Movie 2

The Angry Birds Movie 2

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Rango

Rango

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Departed

The Departed

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Office Space

Office Space

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry