Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Gattaca

Gattaca

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fear & Shame

Fear & Shame

2017
×
Read the review Edit this entry  
26
The Web

The Web

2013
×
Read the review Edit this entry  
26
The Elevator

The Elevator

2010
×
Edit this entry  
26
Controller

Controller

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
Kick Me

Kick Me

2018
×
Read the review Edit this entry  
26
The Wait

The Wait

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Dark Side of Oz

The Dark Side of Oz

×
Read the review Edit this entry  
23
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Northman

The Northman

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Game

Game

2017
×
Read the review Edit this entry  
20
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Dirt

The Dirt

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ms .45

Ms .45

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
4:44 Last Day on Earth

4:44 Last Day on Earth

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Machuca

Machuca

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
mother!

mother!

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Take

The Take

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dog

Dog

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Her

Her

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Age of Adaline

The Age of Adaline

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry