Sort by

Bruno has logged 604 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Spirit of the Beehive

The Spirit of the Beehive

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Carmel: Who Killed Maria Marta?

Carmel: Who Killed Maria Marta?

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime

World of Tomorrow Episode Three: The Absent Destinations of David Prime

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
Read the review Edit this entry  
28
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
Read the review Edit this entry  
28
Wisdom Teeth

Wisdom Teeth

2010
×
Read the review Edit this entry  
28
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2011
×
Read the review Edit this entry  
28
I Am So Proud of You

I Am So Proud of You

2008
×
Read the review Edit this entry  
28
Everything Will Be OK

Everything Will Be OK

2006
×
Read the review Edit this entry  
28
Watching Grass Grow

Watching Grass Grow

2005
×
Read the review Edit this entry  
28
The Meaning of Life

The Meaning of Life

2005
×
Read the review Edit this entry  
28
The Animation Show

The Animation Show

2003
×
Read the review Edit this entry  
28
Rejected

Rejected

2000
×
Read the review Edit this entry  
28
Billy's Balloon

Billy's Balloon

1998
×
Read the review Edit this entry  
28
Lily and Jim

Lily and Jim

1997
×
Read the review Edit this entry  
28
Genre

Genre

1996
×
Read the review Edit this entry  
28
Ah, L'Amour

Ah, L'Amour

1995
×
Read the review Edit this entry  
27
Diana: In Her Own Words

Diana: In Her Own Words

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Branded to Kill

Branded to Kill

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Dog's Life

A Dog's Life

1918
×
Read the review Edit this entry  
27
We Can Be Heroes

We Can Be Heroes

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Elite Squad

Elite Squad

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sleepy Hollow

Sleepy Hollow

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Veronica

Veronica

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fear & Shame

Fear & Shame

2017
×
Read the review Edit this entry  
23
The Flying Train

The Flying Train

1902
×
Read the review Edit this entry  
23
Thin Watermelon

Thin Watermelon

×
Read the review Edit this entry  
23
Guardians of Life

Guardians of Life

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
New York New York

New York New York

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
The Long Goodbye

The Long Goodbye

2020
×
Read the review Edit this entry  
22
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
Read the review Edit this entry  
22
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
Read the review Edit this entry  
22
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Lost Kubrick: The Unfinished Films of Stanley Kubrick

Lost Kubrick: The Unfinished Films of Stanley Kubrick

2007
×
Read the review Edit this entry  
20
Detachment

Detachment

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry