Sort by

Bruno has logged 68 entries for films during November 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Moving On

Moving On

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Siamese Bond

The Siamese Bond

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
One in a Thousand

One in a Thousand

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Last Matinee

The Last Matinee

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Björk: Vespertine Live – Royal Opera House 2001

Björk: Vespertine Live – Royal Opera House 2001

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Shirley

Shirley

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Time

Time

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Woman Who Ran

The Woman Who Ran

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Diego Maradona

Diego Maradona

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
Read the review Edit this entry  
26
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
Read the review Edit this entry  
25
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The shadows

The shadows

2020
×
Read the review Edit this entry  
24
History of the Occult

History of the Occult

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Control

Control

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Baraka

Baraka

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Samsara

Samsara

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Under Capricorn

Under Capricorn

1949
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Hour of the Furnaces

The Hour of the Furnaces

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
Read the review Edit this entry  
15
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Spellbound

Spellbound

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Lifeboat

Lifeboat

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Shadow of a Doubt

Shadow of a Doubt

1943
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Saboteur

Saboteur

1942
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Suspicion

Suspicion

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Foreign Correspondent

Foreign Correspondent

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Sabotage

Sabotage

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry