Sort by

Bruno has logged 177 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The Holy Girl

The Holy Girl

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
First Cow

First Cow

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
The Life and Death of Colonel Blimp

The Life and Death of Colonel Blimp

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Zappa

Zappa

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Limbo

Limbo

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
In the Earth

In the Earth

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
05
New Order

New Order

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Red Beard

Red Beard

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Martin Eden

Martin Eden

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Everybody in Our Family

Everybody in Our Family

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Another Round

Another Round

2020
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Stroszek

Stroszek

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Tramp

The Tramp

1915
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
About Endlessness

About Endlessness

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Celluloid Closet

The Celluloid Closet

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Orphanage

The Orphanage

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
The Wages of Fear

The Wages of Fear

1953
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Psycho

Psycho

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Death of Mr. Lazarescu

The Death of Mr. Lazarescu

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Gomorrah

Gomorrah

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Society

Society

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Arcadia

Arcadia

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The River

The River

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Another Round

Another Round

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Thing

The Thing

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Old Dark House

The Old Dark House

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Silence and Cry

Silence and Cry

1968
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★½
Read the review Edit this entry