brunomtzhldg has logged 69 entries for films during August 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Bad Boys for Life

Bad Boys for Life

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
29
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
We Are Marshall

We Are Marshall

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
Read the review Edit this entry  
27
Annette

Annette

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Surf's Up

Surf's Up

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Good Morning, Darling

Good Morning, Darling

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hannibal

Hannibal

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
We Are the Nobles

We Are the Nobles

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
City of God

City of God

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Amityville Horror

The Amityville Horror

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Amour

Amour

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Halloween

Halloween

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Crime of Padre Amaro

The Crime of Padre Amaro

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Killing Cabos

Killing Cabos

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
El Infierno

El Infierno

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Hangover Part III

The Hangover Part III

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Hangover Part II

The Hangover Part II

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Hangover

The Hangover

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry