Bruno has logged 117 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Primer

Primer

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Why Don't You Play in Hell?

Why Don't You Play in Hell?

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Tusk

Tusk

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Edit this entry  
23
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dracula Untold

Dracula Untold

2014
×
★★½
Edit this entry  
20
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★½
Edit this entry  
17
Cold in July

Cold in July

2014
×
★★★½
Edit this entry  
14
The November Man

The November Man

2014
×
★★★
Edit this entry  
12
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Winter Sleep

Winter Sleep

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Leviathan

Leviathan

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Foxcatcher

Foxcatcher

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Raid 2

The Raid 2

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Raid

The Raid

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Equalizer

The Equalizer

2014
×
★★★
Edit this entry  
02
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Food

Food

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Meat Love

Meat Love

1989
×
★★★★
Edit this entry  
27
Sin City: A Dame to Kill For

Sin City: A Dame to Kill For

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Maze Runner

The Maze Runner

2014
×
★★★½
Edit this entry  
19
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★
Edit this entry  
02
Lucy

Lucy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lucy

Lucy

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
The Expendables 3

The Expendables 3

2014
×
★★★
Edit this entry  
16
Chef

Chef

2014
×
★★★★
Edit this entry  
15
Coherence

Coherence

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Fisher King

The Fisher King

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Vampire's Kiss

Vampire's Kiss

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Castaway on the Moon

Castaway on the Moon

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Player

The Player

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★½
Edit this entry  
25
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry