RSS feed for Brutalism
  • Pokémon Detective Pikachu

    Pokémon Detective Pikachu

    ★★★

    take me down to ryme city where the pokémon are real and and the bulbasaur are pretty. 😔

  • Inside Llewyn Davis

    Inside Llewyn Davis

    ★★★★½

    “hang me, oh hang me, and i'll be dead and gone.”

    music is my greatest passion in life and this shit hurt me, okay? it reached inside my chest and squeezed my heart so hard it left bruises. i wasn’t ready for all that.

  • The Visit

    The Visit

    ★★

    this movie doesn’t feel remotely shyamalanesque

    also, it’s so completely middling and bereft of scares that it hardly registers as anything at all.

  • John Wick: Chapter 3 – Parabellum

    John Wick: Chapter 3 – Parabellum

    ★★★½

    *u can’t touch this by mc hammer plays softly on loop throughout the entire movie*

  • The Sisters Brothers

    The Sisters Brothers

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    *pours incredibly caustic chemicals into water and then goes in the water with no real protection* 

    it’s that 1800’s entrepreneurial genius in me, babeyyyy!

  • Widows

    Widows

    ★★★★

    capitalism is FUCKED. politics are FUCKED

    the performances in this movie FUCK.

  • Wake in Fright

    Wake in Fright

    ★★★★

    for the record, this is exactly what i think australia is like.

  • The First Monday in May

    The First Monday in May

    ★★½

    i watched this in anticipation of the met gala tonight, and while the clothes were beautiful, can we collectively agree that it’s time to start eating the rich?

  • Burning

    Burning

    ★★★★

    “i wished i could disappear as if i had never existed.”

    don’t talk to me, i’m too busy fantasizing about steven yeun’s backsplash.

  • ReMastered: Devil at the Crossroads

    ReMastered: Devil at the Crossroads

    ★★★½

    i know it ruined his life in a lot of ways, but having people believe you made a deal with the devil to make super sick music is the most baller shit in existence, period.

  • Dracula

    Dracula

    ★★★★

    “listen to them, the children of the night. what music they make!”

    when in doubt, just give ‘em the Dracula Stare. 
    👁👁

  • Free Fire

    Free Fire

    ★★

    this sure was a movie! stuff happened! brie larson shooting a gun! occurrences!