Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Tea for Two

Tea for Two

2018
×
Edit this entry  
16
Breakwater

Breakwater

2019
×
★★½
Edit this entry  
16
Angela

Angela

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Whisper of the Jaguar

The Whisper of the Jaguar

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
Music and Apocalypse

Music and Apocalypse

2019
×
★★
Edit this entry  
08
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Edit this entry  
03
Terrified

Terrified

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★
Edit this entry  
02
The Flower of My Secret

The Flower of My Secret

1995
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Game

The Game

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lock, Stock and Two Smoking Barrels

Lock, Stock and Two Smoking Barrels

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Snatch

Snatch

2000
×
★★★★
Edit this entry  
29
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Matthias & Maxime

Matthias & Maxime

2019
×
★★
Edit this entry  
27
Asparagus

Asparagus

1979
×
★★★
Edit this entry  
23
This Is Paris

This Is Paris

2020
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★
Edit this entry  
14
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
Read the review Edit this entry  
04
Normal People

Normal People

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★
Edit this entry  
27
Scenes from the Life of Andy Warhol: Friendships and Intersections

Scenes from the Life of Andy Warhol: Friendships and Intersections

1990
×
★★½
Edit this entry  
25
I See You

I See You

2019
×
★★
Edit this entry  
23
Dogs Don't Wear Pants

Dogs Don't Wear Pants

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
Read the review Edit this entry  
23
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★½
Edit this entry  
23
Goodnight Mommy

Goodnight Mommy

2014
×
★★★
Edit this entry  
21
Wild Wild Country

Wild Wild Country

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
Axe: Music of a People

Axe: Music of a People

2017
×
★★★½
Edit this entry  
20
Divine Love

Divine Love

2019
×
★★★
Edit this entry  
19
Dogs Don't Wear Pants

Dogs Don't Wear Pants

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
The Defiant Ones

The Defiant Ones

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Mustang

Mustang

2015
×
★★★★
Edit this entry  
10
Cure

Cure

1997
×
★★★★
Edit this entry  
10
Capernaum

Capernaum

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
Holy Hell

Holy Hell

2016
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Broken Circle Breakdown

The Broken Circle Breakdown

2012
×
★★★½
Edit this entry  
02
Taipei Story

Taipei Story

1985
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Julia

Julia

2008
×
★½
Edit this entry  
25
The Witch

The Witch

2015
×
★★★½
Edit this entry  
23
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★
Edit this entry  
23
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★½
Edit this entry  
19
Caché

Caché

2005
×
★★★★
Edit this entry  
18
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★
Edit this entry  
18
Amour

Amour

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
18
First Cow

First Cow

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★★
Edit this entry  
16
Aquarius

Aquarius

2016
×
★★★★
Edit this entry  
13
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Loveling

Loveling

2018
×
★★½
Edit this entry