• Interstellar

    ★★★★½

  • Big Hero 6

  • Annabelle

  • Gone Girl

    ★★★★★

  • Pride

    ★★★★★

  • The Maze Runner

  • The Theory of Everything

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★

  • Wild Tales

  • If I Stay

  • Guardians of the Galaxy

  • Lucy

  • The Purge: Anarchy

  • Poverty, Inc.

  • Maleficent

  • The Fault in Our Stars

  • X-Men: Days of Future Past

  • Divergent

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★★

  • The Babadook

  • The Hobbit: The Desolation of Smaug

    ★★★★

  • Tropico

  • The Tale of the Princess Kaguya

    ★★★★

  • The Hunger Games: Catching Fire

  • Carrie

  • Enemy

    ★★★½

  • Snowpiercer

    ★★★½

  • The Wolverine

  • The Heat

  • Man of Steel

    ★★★½

  • The Purge

  • Now You See Me

  • The Great Gatsby

  • Scary Movie 5

  • Dragon Ball Z: Battle of Gods

    ★★★

  • The Conjuring

  • Black Mirror: The Waldo Moment

  • 3096 Days

  • Black Mirror: White Bear

  • Black Mirror: Be Right Back

  • The Gilded Cage

    ★★★★

  • The Hobbit: An Unexpected Journey

    ★★★

  • Hannah Arendt

  • The Amazing Spider-Man

  • Brave

  • Madagascar 3: Europe's Most Wanted

  • The Avengers

  • The Hunger Games

  • Black Mirror: The Entire History of You

  • Black Mirror: Fifteen Million Merits

  • Black Mirror: The National Anthem

  • Final Destination 5

  • The Help

    ★★★★½

  • Phineas and Ferb: The Movie: Across the 2nd Dimension

  • Captain America: The First Avenger

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

  • Cars 2

  • X-Men: First Class

  • Bad Teacher

  • Lemonade Mouth

  • Big Mommas: Like Father, Like Son

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

  • Black Swan

    ★★★★½

  • Salt

    ★★★½

  • The Secret World of Arrietty

    ★★★★

  • Inception

    ★★★★★

  • The Last Airbender

    ½

  • 16 Wishes

  • Toy Story 3

  • The Karate Kid

  • Shrek Forever After

  • Babies