Sort by

Bryce has logged 549 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Shampoo

Shampoo

1975
×
★★★★
Edit this entry  
31
Conan the Barbarian

Conan the Barbarian

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Bourne Legacy

The Bourne Legacy

2012
×
★★½
Edit this entry  
28
Last Hurrah for Chivalry

Last Hurrah for Chivalry

1979
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Edit this entry  
21
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Snake Eyes

Snake Eyes

1998
×
★★½
Edit this entry  
19
Kundun

Kundun

1997
×
★★★★
Edit this entry  
19
De Palma

De Palma

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Yoga Hosers

Yoga Hosers

2016
×
Read the review Edit this entry  
17
Six Shooter

Six Shooter

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
3:10 to Yuma

3:10 to Yuma

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Tai-Chi Master

Tai-Chi Master

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Truck Turner

Truck Turner

1974
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
14
Super Fly

Super Fly

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Bourne Ultimatum

The Bourne Ultimatum

2007
×
★★★★
Edit this entry  
14
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Musketeers of Pig Alley

The Musketeers of Pig Alley

1912
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
My Young Auntie

My Young Auntie

1981
×
★★★½
Edit this entry  
13
Bronson

Bronson

2008
×
★★★★
Edit this entry  
13
SPL 2: A Time for Consequences

SPL 2: A Time for Consequences

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Doc & Darryl

Doc & Darryl

2016
×
★★★½
Edit this entry  
13
Jim Brown: All-American

Jim Brown: All-American

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Urgh! A Music War

Urgh! A Music War

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Decline of Western Civilization

The Decline of Western Civilization

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Richard Pryor: Live in Concert

Richard Pryor: Live in Concert

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
11
O.J.: Made in America

O.J.: Made in America

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Five Fingers of Death

Five Fingers of Death

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The 4th Man

The 4th Man

1983
×
★★★
Edit this entry  
07
A Better Tomorrow

A Better Tomorrow

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Blue Chips

Blue Chips

1994
×
★★★
Edit this entry  
07
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★
Edit this entry  
07
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★
Edit this entry  
07
Hail the Conquering Hero

Hail the Conquering Hero

1944
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Evil of Frankenstein

The Evil of Frankenstein

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Bourne Supremacy

The Bourne Supremacy

2004
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★½
Edit this entry  
05
Veronica Mars

Veronica Mars

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
House of Dracula

House of Dracula

1945
×
★★½
Edit this entry  
05
The Getaway

The Getaway

1972
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Ride the High Country

Ride the High Country

1962
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Pet

Pet

2016
×
★½
Edit this entry  
30
School for Postmen

School for Postmen

1947
×
★★★½
Edit this entry  
30
Watch Your Left

Watch Your Left

1936
×
★★★★★
Edit this entry