Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Space Jam

Space Jam

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★½
Edit this entry  
28
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Her

Her

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Mask

The Mask

1994
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
13
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★
Edit this entry  
09
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★
Edit this entry  
07
BoJack Horseman Christmas Special

BoJack Horseman Christmas Special

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Django

Django

1966
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Man Named Scott

A Man Named Scott

2021
×
★★★
Edit this entry  
03
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
1917

1917

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Edit this entry  
23
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Hangover Part III

The Hangover Part III

2013
×
★★
Edit this entry  
20
The Hangover Part II

The Hangover Part II

2011
×
★★½
Edit this entry  
19
The Hangover

The Hangover

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Edit this entry  
16
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Edit this entry  
16
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★½
Edit this entry  
01
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★
Edit this entry  
30
Kill Bill: The Whole Bloody Affair

Kill Bill: The Whole Bloody Affair

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
30
The World's End

The World's End

2013
×
★★★
Edit this entry