Sort by

Matthew has logged 829 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Lifeforce

Lifeforce

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Quatermass and the Pit

Quatermass and the Pit

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Boxing Helena

Boxing Helena

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Elvira, Mistress of the Dark

Elvira, Mistress of the Dark

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cinemania

Cinemania

2002
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Dying of the Light

The Dying of the Light

2015
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Mangler

The Mangler

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Spontaneous Combustion

Spontaneous Combustion

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★
Edit this entry  
25
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Simpsons Christmas Special

The Simpsons Christmas Special

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
24
BoJack Horseman Christmas Special

BoJack Horseman Christmas Special

2014
×
Read the review Edit this entry  
24
The Man Who Knew Too Little

The Man Who Knew Too Little

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Bound

Bound

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Under the Boardwalk: The Monopoly Story

Under the Boardwalk: The Monopoly Story

2011
×
★★★
Edit this entry  
22
Closed for Storm

Closed for Storm

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Vernon, Florida

Vernon, Florida

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Dog

The Dog

2013
×
★★★
Edit this entry  
21
Cowboy Bebop

Cowboy Bebop

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Grey Gardens

Grey Gardens

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Disney's FastPass: A Complicated History

Disney's FastPass: A Complicated History

2021
×
Edit this entry  
17
'Gator Bait

'Gator Bait

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ice Cream Man

Ice Cream Man

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
South Park: Post COVID

South Park: Post COVID

2021
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Twin Peaks

Twin Peaks

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Lady Vengeance

Lady Vengeance

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Empty Man

The Empty Man

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Funhouse

The Funhouse

1981
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
The Tickle King

The Tickle King

2017
×
★★★
Edit this entry  
06
Tickled

Tickled

2016
×
★★★
Edit this entry  
06
The Grandmother

The Grandmother

1970
×
Edit this entry  
06
I Touch a Red Button Man

I Touch a Red Button Man

2011
×
Read the review Edit this entry