Sort by

Matthew has logged 59 entries for films during November 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Mothlight

Mothlight

1963
×
Edit this entry  
30
Umberto D.

Umberto D.

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★★
Edit this entry  
26
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
South Park: Post COVID

South Park: Post COVID

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Escape from L.A.

Escape from L.A.

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Village of the Damned

Village of the Damned

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Village of the Damned

Village of the Damned

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Someone's Watching Me!

Someone's Watching Me!

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Moon

Moon

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dark Star

Dark Star

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
15
Djinn

Djinn

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Peter Paul and Mary: The Song Is Love

Peter Paul and Mary: The Song Is Love

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
I'm Dangerous Tonight

I'm Dangerous Tonight

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Damned Thing

The Damned Thing

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dance of the Dead

Dance of the Dead

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Mortuary

Mortuary

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Crocodile

Crocodile

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Apartment Complex

The Apartment Complex

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Night Terrors

Night Terrors

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Spontaneous Combustion

Spontaneous Combustion

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Spontaneous Combustion

Spontaneous Combustion

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Spontaneous Combustion

Spontaneous Combustion

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Eggshells

Eggshells

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Down Friday Street

Down Friday Street

1966
×
★★★★
Edit this entry  
09
Invaders from Mars

Invaders from Mars

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Invaders from Mars

Invaders from Mars

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Serpent and the Rainbow

The Serpent and the Rainbow

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
White Zombie

White Zombie

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Eaten Alive

Eaten Alive

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Catwoman

Catwoman

2004
×
Read the review Edit this entry  
06
The People Under the Stairs

The People Under the Stairs

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Tingler

The Tingler

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Lizard in a Woman's Skin

A Lizard in a Woman's Skin

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Toolbox Murders

Toolbox Murders

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Toolbox Murders

The Toolbox Murders

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Immigrant

The Immigrant

1917
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
One Week

One Week

1920
×
★★★★★
Edit this entry