Sort by

Matthew has logged 53 entries for films during February 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Eaten Alive

Eaten Alive

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Damned Thing

The Damned Thing

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ali

Ali

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
When We Were Kings

When We Were Kings

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cirque du Soleil: Worlds Away

Cirque du Soleil: Worlds Away

2012
×
★★
Edit this entry  
24
Djinn

Djinn

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Mangler

The Mangler

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mortuary

Mortuary

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Night Terrors

Night Terrors

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Return of the Texas Chainsaw Massacre

The Return of the Texas Chainsaw Massacre

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Toolbox Murders

Toolbox Murders

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Next of Kin

Next of Kin

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★
Edit this entry  
18
Texas Chainsaw Massacre

Texas Chainsaw Massacre

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Texas Chainsaw Massacre

Texas Chainsaw Massacre

2022
×
Read prior review Edit this entry  
18
Closet Space

Closet Space

2016
×
Edit this entry  
18
Down Friday Street

Down Friday Street

1966
×
★★★★
Edit this entry  
17
House

House

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Invaders from Mars

Invaders from Mars

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Smiling Friends

Smiling Friends

2020
×
Read the review Edit this entry  
15
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Forced Hilarity

Forced Hilarity

2001
×
Edit this entry  
14
The Black Hole

The Black Hole

2008
×
Edit this entry  
14
Lights Out

Lights Out

2013
×
Edit this entry  
13
Cecil B. Demented

Cecil B. Demented

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Frankenhooker

Frankenhooker

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Black Roses

Black Roses

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Murders in the Rue Morgue

Murders in the Rue Morgue

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
John and Mia

John and Mia

2002
×
Read the review Edit this entry  
06
The Deposition of Barry Allen

The Deposition of Barry Allen

2022
×
Read the review Edit this entry  
05
American Sniper

American Sniper

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sully

Sully

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Quiet Man

The Quiet Man

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Bridges of Madison County

The Bridges of Madison County

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Crime Wave

Crime Wave

1953
×
★★★★
Edit this entry