Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Il Sorpasso

Il Sorpasso

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Babylon

Babylon

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Boiling Point

Boiling Point

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Spook Who Sat by the Door

The Spook Who Sat by the Door

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Red Riding: The Year of Our Lord 1980

Red Riding: The Year of Our Lord 1980

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Red Riding: The Year of Our Lord 1974

Red Riding: The Year of Our Lord 1974

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Catch Me If You Can

Catch Me If You Can

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Cemetery Man

Cemetery Man

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
One False Move

One False Move

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Crazy Heart

Crazy Heart

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Happiness of the Katakuris

The Happiness of the Katakuris

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Conan the Destroyer

Conan the Destroyer

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Counselor

The Counselor

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Conan the Barbarian

Conan the Barbarian

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
In Cold Blood

In Cold Blood

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Felicia's Journey

Felicia's Journey

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
How to Blow Up a Pipeline

How to Blow Up a Pipeline

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Rififi

Rififi

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Night Moves

Night Moves

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spontaneous Combustion

Spontaneous Combustion

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Go

Go

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Armageddon Time

Armageddon Time

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Face in the Crowd

A Face in the Crowd

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Being There

Being There

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Lust, Caution

Lust, Caution

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ponniyin Selvan: Part I

Ponniyin Selvan: Part I

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
John Wick: Chapter 4

John Wick: Chapter 4

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Stories We Tell

Stories We Tell

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Fireworks

Fireworks

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The 10th Annual On Cinema Oscar Special

The 10th Annual On Cinema Oscar Special

2023
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Whale

The Whale

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Creed III

Creed III

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Welcome to New York

Welcome to New York

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Maborosi

Maborosi

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Don't Play Us Cheap

Don't Play Us Cheap

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Specialists

The Specialists

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Duellists

The Duellists

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mad Max Beyond Thunderdome

Mad Max Beyond Thunderdome

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bocchi the Rock!

Bocchi the Rock!

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry