Sort by

Shane has logged 74 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
This Place Rules

This Place Rules

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Wonder

The Wonder

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Megamind

Megamind

2010
×
★★★★
Edit this entry  
12
Hocus Pocus 2

Hocus Pocus 2

2022
×
★★★
Edit this entry  
11
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★
Edit this entry  
11
The Outfit

The Outfit

2022
×
★★★
Edit this entry  
10
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★
Edit this entry  
27
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
Derek DelGaudio's In & of Itself

Derek DelGaudio's In & of Itself

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Prey

Prey

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Nope

Nope

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Nimic

Nimic

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Lightyear

Lightyear

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bo Burnham: The Inside Outtakes

Bo Burnham: The Inside Outtakes

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Moon Knight

Moon Knight

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Lost City

The Lost City

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bad Vegan: Fame. Fraud. Fugitives.

Bad Vegan: Fame. Fraud. Fugitives.

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Scream

Scream

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
jeen-yuhs: A Kanye Trilogy

jeen-yuhs: A Kanye Trilogy

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Breathless

Breathless

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
jeen-yuhs: A Kanye Trilogy

jeen-yuhs: A Kanye Trilogy

2022
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
jeen-yuhs: A Kanye Trilogy

jeen-yuhs: A Kanye Trilogy

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dog

Dog

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Middleditch & Schwartz

Middleditch & Schwartz

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★
Edit this entry  
14
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Kimi

Kimi

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Crumb

Crumb

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Nobody

Nobody

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry