Sort by

Lyd has logged 59 entries for films during July 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

Anchorman: The Legend of Ron Burgundy

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Spaceballs

Spaceballs

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Celeste & Jesse Forever

Celeste & Jesse Forever

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Laggies

Laggies

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dave Chappelle: Equanimity

Dave Chappelle: Equanimity

2017
×
Read the review Edit this entry  
24
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Book of Henry

The Book of Henry

2017
×
Read the review Edit this entry  
22
Lean on Pete

Lean on Pete

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dear John

Dear John

2010
×
Read the review Edit this entry  
20
Grown Ups

Grown Ups

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Founder

The Founder

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Chicken Girls: The Movie

Chicken Girls: The Movie

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Chicken Girls: The Movie

Chicken Girls: The Movie

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Mud

Mud

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Princess Diaries

The Princess Diaries

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
That Thing You Do!

That Thing You Do!

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Mission

The Mission

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Oh, Hello on Broadway

Oh, Hello on Broadway

2017
×
Read the review Edit this entry  
12
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
This Is Where I Leave You

This Is Where I Leave You

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
A Beautiful Mind

A Beautiful Mind

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Mustang

Mustang

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Last Flag Flying

Last Flag Flying

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Network

Network

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Oldboy

Oldboy

2003
×
Read the review Edit this entry  
05
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry