Sort by

Lyd has logged 215 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Gloria Bell

Gloria Bell

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Office Space

Office Space

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Far from Heaven

Far from Heaven

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Our Idiot Brother

Our Idiot Brother

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
In the Loop

In the Loop

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Report

The Report

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Love, Rosie

Love, Rosie

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
Read the review Edit this entry  
10
Seth Meyers: Lobby Baby

Seth Meyers: Lobby Baby

2019
×
Read the review Edit this entry  
09
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Class

The Class

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Lion King

The Lion King

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Immortal Life of Henrietta Lacks

The Immortal Life of Henrietta Lacks

2017
×
Read the review Edit this entry  
22
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Descendants 3

Descendants 3

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Tall Girl

Tall Girl

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Kes

Kes

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Edit this entry  
31
SPF-18

SPF-18

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
30
Death at a Funeral

Death at a Funeral

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry