Sort by

Lyd has logged 332 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
Read the review Edit this entry  
29
The Other Boleyn Girl

The Other Boleyn Girl

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
The Rescue

The Rescue

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
Read the review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
Read prior review Edit this entry  
23
Pig

Pig

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
In & Out

In & Out

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
High Hopes

High Hopes

1988
×
Read the review Edit this entry  
20
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Undine

Undine

2020
×
Read the review Edit this entry  
19
Muriel's Wedding

Muriel's Wedding

1994
×
Read the review Edit this entry  
19
To Die For

To Die For

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Election

Election

1999
×
Read the review Edit this entry  
18
A Fish Called Wanda

A Fish Called Wanda

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
Read the review Edit this entry  
16
Meantime

Meantime

1983
×
Read the review Edit this entry  
16
Withnail & I

Withnail & I

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Life Is Sweet

Life Is Sweet

1990
×
Read the review Edit this entry  
12
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Maggie's Plan

Maggie's Plan

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Rope

Rope

1948
×
Read the review Edit this entry  
09
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
Read the review Edit this entry  
07
King Richard

King Richard

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Last Truck: Closing of a GM Plant

The Last Truck: Closing of a GM Plant

2009
×
Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
Read the review Edit this entry  
28
Spencer

Spencer

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
Belfast

Belfast

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
Read the review Edit this entry  
23
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
Read the review Edit this entry  
21
Father of the Bride

Father of the Bride

1991
×
Read the review Edit this entry  
20
Down with Love

Down with Love

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Au Revoir les Enfants

Au Revoir les Enfants

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Manufacturing Dissent

Manufacturing Dissent

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Body Remembers When the World Broke Open

The Body Remembers When the World Broke Open

2019
×
Edit this entry  
13
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry