• Cinderella

    ½

  • Malignant

    ★★★

  • He's All That

    ½

  • Candyman

    ★★★½

  • The Suicide Squad

    ★★★★

  • Old

    ★★

  • Fear Street: 1994

    ★★★

  • In the Heights

    ★★★

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★★

  • Spiral: From the Book of Saw

    ★★½

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★½

  • Save Ralph

    ★★★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★½

  • Nomadland

    ★★★★

  • Mainstream

    ★½

  • Adventure Time: Distant Lands

    ★★★★★

  • A Quiet Place Part II

    ★★★

  • Hope Ranch

    ½

  • Emma.

    ★★★★½

  • Sonic the Hedgehog

    ★★

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★

  • 1917

    ★★★★½

  • Klaus

    ★★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★½

  • The Platform

    ★★★½

  • Joker

    ★★★½

  • Vivarium

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★★

  • Midsommar

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★½

  • Freshman Year

  • Us

  • The Last Black Man in San Francisco

    ★★★★½

  • The Hug

    ½

  • God Bless the Broken Road

    ½

  • At Eternity's Gate

    ★★★

  • Suspiria

    ★★★★

  • The Meg

  • Under the Silver Lake

    ★★½

  • The House That Jack Built

    ★★½

  • Isle of Dogs

    ★★★½

  • Hereditary

    ★★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★★

  • Coco

  • Creep 2

    ★★★½

  • The Ritual

    ★★

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • The Shape of Water

    ★★★★

  • Veronica

    ★★★

  • Cop and a Half: New Recruit

  • Good Time

    ★★★★

  • The Florida Project

    ★★★★★

  • Okja

    ★★★★

  • The Work

    ★★★★

  • The Lego Batman Movie

    ★★★★

  • Call Me by Your Name

    ★★★★½

  • The Resurrection of Gavin Stone

    ★★

  • Terrifier

    ★★½

  • Snowden

    ★★½

  • Pup Star

    ★½

  • Batman: The Killing Joke

    ★★

  • Raw

    ★★★★

  • Train to Busan

    ★★★★½

  • Swiss Army Man

    ★★★

  • The Greasy Strangler

    ★★

  • Crimson Peak

    ★★★

  • Smosh: The Movie

    ★★★½

  • Green Room

    ★★★★