Sort by

bulletproofQpid has logged 578 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Liberty Heights

Liberty Heights

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Doom

Doom

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Boarding Gate

Boarding Gate

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Don't Look Down

Don't Look Down

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Valet

The Valet

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
White Girl

White Girl

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Coco Chanel & Igor Stravinsky

Coco Chanel & Igor Stravinsky

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Beast

The Beast

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Hard Breakers

Hard Breakers

2010
×
Read the review Edit this entry  
29
Snowden

Snowden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Passengers

Passengers

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Phone Booth

Phone Booth

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Predators

Predators

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Predator 2

Predator 2

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Predator

Predator

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lara Croft: Tomb Raider – The Cradle of Life

Lara Croft: Tomb Raider – The Cradle of Life

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Lara Croft: Tomb Raider

Lara Croft: Tomb Raider

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
The Dave Clark Five and Beyond: Glad All Over

The Dave Clark Five and Beyond: Glad All Over

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
White Men Can't Jump

White Men Can't Jump

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Absolutely Fabulous: The Movie

Absolutely Fabulous: The Movie

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Magnificent Seven

The Magnificent Seven

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Beyond the Valley of the Dolls

Beyond the Valley of the Dolls

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Assassins

Assassins

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Full Tilt Boogie

Full Tilt Boogie

1998
×
★★½
Edit this entry  
17
The Mechanic

The Mechanic

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Last Dragon

The Last Dragon

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sin City: A Dame to Kill For

Sin City: A Dame to Kill For

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Last Emperor

The Last Emperor

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
M3LL155X

M3LL155X

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Morgan

Morgan

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hotel Transylvania 2

Hotel Transylvania 2

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hotel Transylvania

Hotel Transylvania

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Gilda

Gilda

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Shoot 'Em Up

Shoot 'Em Up

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Daddy's Home

Daddy's Home

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
St. Trinian's

St. Trinian's

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry