RSS feed for bureaquete
  • Joker

    Joker

    ★★★★½

    What mad level of acting by the Phoenix, makes it possible to feel bad for the Joker, who was inhumane and pure evil up until now, was made human with this cringy yet masterful movie.

  • The Irishman

    The Irishman

    ★★★★

    "Give me a fish!"

  • The Battle of Midway

    The Battle of Midway

    ★★★

    Even though it is understandable that this movie was used a propaganda piece for a female majority public, I cannot stop hating the annoying lady babbling such boring theatrics.

    Scenes shot directly from the battle are such brave historic gems, and the final scene with the paintbrush was really something. People in the theater must've been overjoyed with that cathartic ending.

  • Nation's Pride

    Nation's Pride

    ★★★

    Fuckin cheater, using an aimbot, ban this nazi basterd!

  • The King

    The King

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    The movie was great, and I just love Timothée Chalamet; good realism with dirtiness and misery of medieval life together with hollowness and madness of war. Yet, I fucking hate Shakespeare and his garbage mythological fuck up of real history, even though it was a good story...

    + I also hated the fact that it was so darn obvious that William was behind all of that stuff...

  • Asterix vs. Caesar

    Asterix vs. Caesar

    ★★★★

    This is the Asterix movie I was watching a lot as a 10 years old kid, we had a Betamax tape of it, and I remember it scene by scene, still lovely and silly indeed!

  • Asterix and Cleopatra

    Asterix and Cleopatra

    ★★★★

    Un nez, mon cher... Un nez!

  • Asterix in Britain

    Asterix in Britain

    ★★★★

    A classic Asterix comic book in a very long gif format

    love it

  • Addams Family Values

    Addams Family Values

    ★★★★

    I love how Wednesday red pills people!

    Wish they had made this into a series rather than just movies...

  • The Addams Family

    The Addams Family

    ★★★★

    The cast is fantastic, everyone feels so authentically Addams. The story was a bit lame-ish, but overall loved it!

    *snap snap*

  • The Fallen of World War II

    The Fallen of World War II

    ★★★★

    Visualization of the dead count shows the comparative horror across the nations, mind numbing savagery...

  • The Cameraman's Revenge

    The Cameraman's Revenge

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Such high quality animation & what skill for its time! I love the bug cinema scene the most, what setup it must've been!

    I've always assumed grasshoppers were care-free & non aggressive animals, not voyeuristic & blackmailing erotic cinema owners...