Burk has logged 119 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
15
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★
Edit this entry  
01
The Fall

The Fall

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Pursuit of Happyness

The Pursuit of Happyness

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Kelly's Heroes

Kelly's Heroes

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dead Man Walking

Dead Man Walking

1995
×
★★★½
Edit this entry  
26
T-34

T-34

2018
×
Read the review Edit this entry  
20
Things

Things

1989
×
Read the review Edit this entry  
20
Downfall

Downfall

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Special Bulletin

Special Bulletin

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Sisters

Sisters

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Merchant of Four Seasons

The Merchant of Four Seasons

1972
×
★★★
Edit this entry  
23
Z

Z

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Au Revoir les Enfants

Au Revoir les Enfants

1987
×
★★★★
Edit this entry  
03
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
L'Argent

L'Argent

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Threads

Threads

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
True Stories

True Stories

1986
×
★★★
Edit this entry  
26
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rocko's Modern Life: Static Cling

Rocko's Modern Life: Static Cling

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
The Thin Blue Line

The Thin Blue Line

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Great Global Warming Swindle

The Great Global Warming Swindle

2007
×
Read the review Edit this entry  
17
Gimme Shelter

Gimme Shelter

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
13
A Night at the Garden

A Night at the Garden

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Hearts and Minds

Hearts and Minds

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Full Force

Full Force

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Edit this entry  
01
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Edit this entry  
30
Terrifier

Terrifier

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Empire

Empire

1965
×
Read the review Edit this entry  
28
6 Days

6 Days

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Love, Death & Robots: Three Robots

Love, Death & Robots: Three Robots

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry