Sort by

Lee has logged 401 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Friday the 13th Part VII: The New Blood

Friday the 13th Part VII: The New Blood

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Friday the 13th: A New Beginning

Friday the 13th: A New Beginning

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
His House

His House

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★
Edit this entry  
27
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Hitman's Bodyguard

The Hitman's Bodyguard

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
★★★½
Edit this entry  
26
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Pacifier

The Pacifier

2005
×
★★½
Edit this entry  
26
Madagascar

Madagascar

2005
×
★★★½
Edit this entry  
23
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Krampus

Krampus

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Silent Night

Silent Night

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Roald Dahl's The Witches

Roald Dahl's The Witches

2020
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Witches

The Witches

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The New York Ripper

The New York Ripper

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Lord of Illusions

Lord of Illusions

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Underground

Underground

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Carandiru

Carandiru

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Life and Death of Colonel Blimp

The Life and Death of Colonel Blimp

1943
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Heaven's Gate

Heaven's Gate

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
On the Silver Globe

On the Silver Globe

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Hill

The Hill

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Mother

Mother

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Beyond the Mat

Beyond the Mat

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Calm with Horses

Calm with Horses

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Hill of Freedom

Hill of Freedom

2014
×
★★
Edit this entry  
13
Cyborg

Cyborg

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Taking of Pelham 1 2 3

The Taking of Pelham 1 2 3

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Déjà Vu

Déjà Vu

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Set It Off

Set It Off

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry