Sort by

Lee has logged 47 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Red Dragon

Red Dragon

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
I Still Know What You Did Last Summer

I Still Know What You Did Last Summer

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ghost Ship

Ghost Ship

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Straw Dogs

Straw Dogs

1971
×
★★★½
Edit this entry  
27
A Simple Plan

A Simple Plan

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Colossal

Colossal

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Space Jam

Space Jam

1996
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Inbetweeners 2

The Inbetweeners 2

2014
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Inbetweeners Movie

The Inbetweeners Movie

2011
×
★★★½
Edit this entry  
23
Glass

Glass

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Split

Split

2016
×
★½
Read prior review Edit this entry  
21
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hollow Man

Hollow Man

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Fog

The Fog

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Escape from L.A.

Escape from L.A.

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
They Live

They Live

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Someone's Watching Me!

Someone's Watching Me!

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Elvis

Elvis

1979
×
★★★
Edit this entry  
10
Memoirs of an Invisible Man

Memoirs of an Invisible Man

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pro-Life

Pro-Life

2006
×
★★★
Edit this entry  
09
Starman

Starman

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Body Bags

Body Bags

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Captain Voyeur

Captain Voyeur

1969
×
★★★
Edit this entry  
08
Dark Star

Dark Star

1974
×
★★
Edit this entry  
07
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Village of the Damned

Village of the Damned

1995
×
★★★½
Edit this entry  
07
Ghosts of Mars

Ghosts of Mars

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Super 8

Super 8

2011
×
★★★½
Edit this entry  
06
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Invaders from Mars

Invaders from Mars

1986
×
★★★½
Edit this entry  
05
Looper

Looper

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

2010
×
★★★
Edit this entry  
03
The Adjuster

The Adjuster

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Fits

The Fits

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
David Lynch: The Art Life

David Lynch: The Art Life

2016
×
★★★½
Edit this entry  
02
Imprint

Imprint

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Enough Said

Enough Said

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry