Sort by

Chris has logged 308 entries for films during 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Total Recall

Total Recall

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Bedknobs and Broomsticks

Bedknobs and Broomsticks

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Sitter

The Sitter

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Flame

Flame

1975
×
★★½
Edit this entry  
27
The Shark Is Still Working: The Impact & Legacy of Jaws

The Shark Is Still Working: The Impact & Legacy of Jaws

2009
×
★★★★
Edit this entry  
23
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1999
×
★★★★
Edit this entry  
22
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Top Secret!

Top Secret!

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Simple Plan

A Simple Plan

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Project X

Project X

2012
×
Read the review Edit this entry  
15
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Cobra

Cobra

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
In Time

In Time

2011
×
★★½
Edit this entry  
11
Sylvia

Sylvia

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Foul Play

Foul Play

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Edge of Love

The Edge of Love

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Journey 2: The Mysterious Island

Journey 2: The Mysterious Island

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Little Ashes

Little Ashes

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Mudge Boy

The Mudge Boy

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Pirates! In an Adventure with Scientists!

The Pirates! In an Adventure with Scientists!

2012
×
★★½
Edit this entry  
03
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Big Year

The Big Year

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Shame

Shame

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Ted

Ted

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Die Another Day

Die Another Day

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Brave

Brave

2012
×
★★★
Edit this entry  
27
The World Is Not Enough

The World Is Not Enough

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tomorrow Never Dies

Tomorrow Never Dies

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Multiplicity

Multiplicity

1996
×
★★½
Edit this entry  
21
GoldenEye

GoldenEye

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Licence to Kill

Licence to Kill

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Argo

Argo

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A View to a Kill

A View to a Kill

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Octopussy

Octopussy

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
For Your Eyes Only

For Your Eyes Only

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Moonraker

Moonraker

1979
×
Read the review Edit this entry  
16
The Spy Who Loved Me

The Spy Who Loved Me

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Man with the Golden Gun

The Man with the Golden Gun

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Live and Let Die

Live and Let Die

1973
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Hill

The Hill

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Diamonds Are Forever

Diamonds Are Forever

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
You Only Live Twice

You Only Live Twice

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry