mel has logged 122 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
The Kissing Booth 3

The Kissing Booth 3

2021
×
Read the review Edit this entry  
29
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★
Edit this entry  
11
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★★
Edit this entry  
02
Thunder

Thunder

1982
×
Edit this entry  
01
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Other Woman

The Other Woman

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Out

Out

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Riley's First Date?

Riley's First Date?

2015
×
Edit this entry  
28
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
Read the review Edit this entry  
22
Killing Gaza

Killing Gaza

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Purl

Purl

2018
×
Edit this entry  
08
On Air

On Air

2018
×
Edit this entry  
08
Pink

Pink

2021
×
Read the review Edit this entry  
08
Mona Lisa

Mona Lisa

1973
×
Read the review Edit this entry  
07
The B-Side: Elsa Dorfman's Portrait Photography

The B-Side: Elsa Dorfman's Portrait Photography

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
Edit this entry  
19
On Ice

On Ice

1935
×
Edit this entry  
19
The Cookie Carnival

The Cookie Carnival

1935
×
Edit this entry  
18
Ride or Die

Ride or Die

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
An American March

An American March

1941
×
Edit this entry  
13
An Optical Poem

An Optical Poem

1938
×
Edit this entry  
11
Boogie-Doodle

Boogie-Doodle

1940
×
Edit this entry  
11
I'm Hungry, I'm Cold

I'm Hungry, I'm Cold

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Blow Up My Town

Blow Up My Town

1968
×
Edit this entry  
11
Leading Lady Parts

Leading Lady Parts

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Float

Float

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
Save Ralph

Save Ralph

2021
×
★★★★
Edit this entry  
11
Nian

Nian

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Kapaemahu

Kapaemahu

2020
×
★★★★
Edit this entry  
11
Canon

Canon

1964
×
Edit this entry  
11
A Chairy Tale

A Chairy Tale

1957
×
Edit this entry  
11
A Phantasy

A Phantasy

1952
×
Edit this entry  
11
Begone Dull Care

Begone Dull Care

1949
×
Edit this entry  
09
Into the Abyss

Into the Abyss

2011
×
Edit this entry  
06
Shift

Shift

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Mona Lisa

Mona Lisa

1973
×
Read prior review Edit this entry  
06
Rythmetic

Rythmetic

1956
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Synchromy

Synchromy

1971
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Hannah Montana: The Movie

Hannah Montana: The Movie

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Atman

Atman

1975
×
★★★½
Edit this entry  
04
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Dance Squared

Dance Squared

1961
×
Edit this entry  
02
Burlesque

Burlesque

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Wild Chicks and Life

The Wild Chicks and Life

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Love Song for Latasha

A Love Song for Latasha

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Colette

Colette

2020
×
Edit this entry