RSS feed for Ned

Ned has logged 436 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Ernest Goes to Camp

Ernest Goes to Camp

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Beast Within

The Beast Within

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Class of 1999

Class of 1999

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Deadbeat at Dawn

Deadbeat at Dawn

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hollywood Boulevard

Hollywood Boulevard

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Toy Soldiers

Toy Soldiers

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Reform School Girls

Reform School Girls

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Long Riders

The Long Riders

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Silent Night, Deadly Night Part 2

Silent Night, Deadly Night Part 2

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Tuff Turf

Tuff Turf

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Creepshow

Creepshow

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Night Patrol

Night Patrol

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pee-Wee's Playhouse Christmas Special

Pee-Wee's Playhouse Christmas Special

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dark Angel

Dark Angel

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mike's Murder

Mike's Murder

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Firstborn

Firstborn

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Short Time

Short Time

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Final Cut for Orson: 40 Years in the Making

A Final Cut for Orson: 40 Years in the Making

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Murder by Death

Murder by Death

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Lords of the Deep

Lords of the Deep

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Thing with Two Heads

The Thing with Two Heads

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
They'll Love Me When I'm Dead

They'll Love Me When I'm Dead

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Big Bad Wolves

Big Bad Wolves

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Vice Squad

Vice Squad

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Firestorm

Firestorm

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Staying Alive

Staying Alive

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Wacko

Wacko

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Day of the Dead

Day of the Dead

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mac and Me

Mac and Me

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Creepshow 2

Creepshow 2

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Weird Science

Weird Science

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Another 48 Hrs.

Another 48 Hrs.

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Meatballs Part II

Meatballs Part II

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Honey I Blew Up the Kid

Honey I Blew Up the Kid

1992
×
Read the review Edit this entry