Busiris has logged 61 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
House

House

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Jason Goes to Hell: The Final Friday

Jason Goes to Hell: The Final Friday

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Friday the 13th Part VII: The New Blood

Friday the 13th Part VII: The New Blood

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Friday the 13th: A New Beginning

Friday the 13th: A New Beginning

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dark Water

Dark Water

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Five Element Ninjas

Five Element Ninjas

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Godzilla 2000: Millennium

Godzilla 2000: Millennium

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Lords of Salem

The Lords of Salem

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Halloween

Halloween

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Wishmaster 2: Evil Never Dies

Wishmaster 2: Evil Never Dies

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Lupin III: The First

Lupin III: The First

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Krull

Krull

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Mist

The Mist

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
QT8: The First Eight

QT8: The First Eight

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Possessor

Possessor

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Cult of Chucky

Cult of Chucky

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Curse of Chucky

Curse of Chucky

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Seed of Chucky

Seed of Chucky

2004
×
Read the review Edit this entry  
09
Bride of Chucky

Bride of Chucky

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Child's Play 3

Child's Play 3

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Child's Play 2

Child's Play 2

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry