• Moonlight

    ★★★★½

  • Arrival

    ★★★★½

  • La La Land

    ½

  • How It Feels

    ★★★

  • Your Name.

    ★★★★½

  • Finding Dory

    ★★★

  • Me Before You

    ★★

  • Popstar: Never Stop Never Stopping

    ★★★★

  • Aquarius

    ★★★★

  • Paterson

    ★½

  • Café Society

    ★★★½

  • Julieta

    ★★★½

  • The World of Us

    ★★★★

  • Don't Call Me Son

    ½

  • Deadpool

    ★★

  • The Fundamentals of Caring

    ★★★½

  • Sing Street

    ★★★½

  • Captain Fantastic

    ★★★★★

  • Chico - Brazilian Artist

    ★★★½

  • You Will Know What to Do With Me

    ★★★½

  • Manhattan Romance

    ★★

  • Colonia

    ★★★

  • Closet Monster

    ★★½

  • Janis: Little Girl Blue

    ★★★★

  • Spotlight

    ★★★★★

  • Room

    ★★★★

  • Holding the Man

    ★★★½

  • Straight Outta Compton

    ★★★★

  • The Lobster

    ★★★★

  • Meu Passado Me Condena 2

    ★½

  • Tweet

    ★★★

  • Inside Out

    ★★★★

  • Carol

    ★★★

  • Amy

    ★★★½

  • Hangman

    ★★

  • The Invitation

    ★★½

  • Victoria

    ★★★★★

  • Cássia

    ★★★★

  • Brooklyn

    ★★★★★

  • Me and Earl and the Dying Girl

    ★★★★

  • The Second Mother

    ★★★★★

  • The Diary of a Teenage Girl

  • The End of the Tour

    ★★★½

  • Roald Dahl's Esio Trot

    ★★★★

  • BoJack Horseman Christmas Special

    ★★★★

  • Black Mirror: White Christmas

    ★★

  • Comet

    ★★★½

  • Tim Maia

    ★★★

  • Interstellar

    ★★★★★

  • John Wick

    ★★

  • Before I Disappear

    ★★★★½

  • Gone Girl

  • Still Alice

    ★★★½

  • Cake

    ★★★

  • The Theory of Everything

    ★★★★½

  • The Imitation Game

    ★★★★

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★

  • Let's Be Cops

    ★★½

  • Unfriended

    ★½

  • Asthma

    ★★★

  • Mommy

    ★★★★½

  • Foxcatcher

    ★★★

  • The Fault in Our Stars

    ★★★

  • The Way He Looks

    ★★

  • A Long Way Down

    ★★★

  • The 56 Year Old Boy

    ★★★½

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★½

  • Boyhood

    ★★★★

  • What We Do in the Shadows

    ★★★★

  • The Babadook

    ★★★★½

  • Frank

    ★★★½

  • Whiplash

    ★★★★★