• Rain Man

    ★★★★

  • Die Hard

    ★★★

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★

  • Broadcast News

    ★★★★★

  • Dirty Dancing

    ★★★½

  • Stand by Me

    ★★★★½

  • Blue Velvet

    ★★½

  • Ferris Bueller's Day Off

    ★★★★

  • Pretty in Pink

    ★★★½

  • Back to the Future

    ★★★★★

  • The Breakfast Club

    ★★★★★

  • Ghostbusters

    ★★★★½

  • Paris, Texas

    ★★★★½

  • Sixteen Candles

    ★★★½

  • The Outsiders

    ★★½

  • The Thing

    ★★★★

  • E.T. the Extra-Terrestrial

    ★★★★½

  • Pink Floyd: The Wall

    ★★★★

  • Modern Romance

    ★★★

  • Ordinary People

    ★★★★★

  • The Blue Lagoon

  • The Shining

    ★★★★½

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • Alien

    ★★½

  • Halloween

    ★★★★

  • Grease

    ★★★½

  • Saturday Night Fever

    ★★

  • Star Wars

    ★★★★★

  • All the President's Men

    ★★★★½

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★★½

  • Jaws

    ★★★

  • Phantom of the Paradise

    ★★★★

  • The Exorcist

    ★★★★

  • Sisters

    ★★★

  • The Godfather

    ★★

  • A Clockwork Orange

    ★★★★½

  • Night of the Living Dead

    ★½

  • Yellow Submarine

    ★★

  • Rosemary's Baby

    ★★★½

  • A Charlie Brown Christmas

    ★★★★★

  • Barren Lives

    ★★★

  • The Birds

    ★★★

  • Lawrence of Arabia

    ★★

  • Cléo from 5 to 7

    ★★★½

  • The Apartment

    ★★★★★

  • Black Orpheus

    ★★★

  • Some Like It Hot

    ★★★★

  • 12 Angry Men

    ★★★★★

  • Journey to Italy

    ★★½

  • Roman Holiday

    ★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★★

  • Arsenic and Old Lace

    ★★½

  • Casablanca

    ★★★★★

  • Modern Times

    ★★★½

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★½