RSS feed for ella
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
16 Wishes

16 Wishes

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Find Me Guilty

Find Me Guilty

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Find Me Guilty

Find Me Guilty

2006
×
Read the review Edit this entry  
19
Onward

Onward

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Barbie: Princess Charm School

Barbie: Princess Charm School

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Muppets Most Wanted

Muppets Most Wanted

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Teen Beach 2

Teen Beach 2

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Teen Beach Movie

Teen Beach Movie

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Moana

Moana

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
X-Men: The Last Stand

X-Men: The Last Stand

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
X2

X2

2003
×
★★★½
Edit this entry  
01
X-Men

X-Men

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Despicable Me 2

Despicable Me 2

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Lorax

The Lorax

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Cowgirl's Story

A Cowgirl's Story

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hook

Hook

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Onward

Onward

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Coffee & Kareem

Coffee & Kareem

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
03
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Stargirl

Stargirl

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dolittle

Dolittle

2020
×
Read the review Edit this entry  
29
Waves

Waves

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Emma.

Emma.

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Bao

Bao

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★
Edit this entry  
13
All the Bright Places

All the Bright Places

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Enchanted

Enchanted

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Band of Brothers

Band of Brothers

2001
×
★★★★
Edit this entry  
08
Hillary

Hillary

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Shubh Mangal Zyada Saavdhan

Shubh Mangal Zyada Saavdhan

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Z-O-M-B-I-E-S 2

Z-O-M-B-I-E-S 2

2020
×
Read the review Edit this entry  
14
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry