RSS feed for bwolo

bwolo has logged 82 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Easter Parade

Easter Parade

1948
×
★★★
Edit this entry  
20
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★½
Edit this entry  
18
Bodied

Bodied

2017
×
★★★½
Edit this entry  
17
In the Cut

In the Cut

2003
×
★★
Edit this entry  
15
This Magnificent Cake!

This Magnificent Cake!

2018
×
Edit this entry  
13
Manhattan Murder Mystery

Manhattan Murder Mystery

1993
×
★★★½
Edit this entry  
13
High Life

High Life

2018
×
★★★
Edit this entry  
12
The Crow

The Crow

1994
×
★★½
Edit this entry  
12
A Bread Factory Part Two: Walk with Me a While

A Bread Factory Part Two: Walk with Me a While

2018
×
★★
Edit this entry  
12
A Bread Factory Part One: For the Sake of Gold

A Bread Factory Part One: For the Sake of Gold

2018
×
★★½
Edit this entry  
08
The Little Shop of Horrors

The Little Shop of Horrors

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Knife+Heart

Knife+Heart

2018
×
★★
Edit this entry  
06
Between the Lines

Between the Lines

1977
×
★★★★
Edit this entry  
04
Inside Daisy Clover

Inside Daisy Clover

1965
×
★★★
Edit this entry  
31
For All Mankind

For All Mankind

1989
×
★★★½
Edit this entry  
30
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Raven

The Raven

1963
×
★★★½
Edit this entry  
28
Sharky's Machine

Sharky's Machine

1981
×
★★
Edit this entry  
26
Unfriended: Dark Web

Unfriended: Dark Web

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Dragged Across Concrete

Dragged Across Concrete

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
My Name Is Julia Ross

My Name Is Julia Ross

1945
×
★★★½
Edit this entry  
23
Jerichow

Jerichow

2008
×
★★★
Edit this entry  
22
Ray & Liz

Ray & Liz

2018
×
★★★
Edit this entry  
22
Us

Us

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
Climax

Climax

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Scandal Sheet

Scandal Sheet

1952
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
While the City Sleeps

While the City Sleeps

1956
×
★★★
Edit this entry  
16
Julien Donkey-Boy

Julien Donkey-Boy

1999
×
★★★½
Edit this entry  
15
Transit

Transit

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Flash Gordon

Flash Gordon

1980
×
★★★
Edit this entry  
08
Kristina Talking Pictures

Kristina Talking Pictures

1976
×
★★★
Edit this entry  
07
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
JFK

JFK

1991
×
★★★★
Edit this entry  
02
Barbara

Barbara

2012
×
★★★
Edit this entry  
01
Greta

Greta

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
Mr. Sardonicus

Mr. Sardonicus

1961
×
★★★½
Edit this entry  
26
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
Rock 'n' Roll High School

Rock 'n' Roll High School

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
On the Town

On the Town

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
★★★★
Edit this entry  
21
Cockfighter

Cockfighter

1974
×
★★★
Edit this entry  
19
Company: Original Cast Album

Company: Original Cast Album

1970
×
★★★★
Edit this entry  
16
Audition

Audition

1999
×
★★★
Edit this entry  
16
Gay Purr-ee

Gay Purr-ee

1962
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry