Sort by

bwolo has logged 136 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Powaqqatsi

Powaqqatsi

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Every Which Way but Loose

Every Which Way but Loose

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
That Uncertain Feeling

That Uncertain Feeling

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Luca

Luca

2021
×
★★★
Edit this entry  
20
Anne at 13,000 Ft.

Anne at 13,000 Ft.

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★½
Edit this entry  
17
Slow Machine

Slow Machine

2020
×
★★★½
Edit this entry  
14
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★
Edit this entry  
12
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★
Edit this entry  
11
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★½
Edit this entry  
08
Bad Luck Banging or Loony Porn

Bad Luck Banging or Loony Porn

2021
×
Read the review Edit this entry  
03
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★½
Edit this entry  
02
Jungle Fever

Jungle Fever

1991
×
★★★★
Edit this entry  
01
Rapture

Rapture

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Chess of the Wind

Chess of the Wind

1976
×
Read the review Edit this entry  
29
Om Shanti Om

Om Shanti Om

2007
×
★★★★
Edit this entry  
27
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Edit this entry  
23
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★½
Edit this entry  
21
Spencer

Spencer

2021
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★
Edit this entry  
14
Procession

Procession

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Eyimofe (This Is My Desire)

Eyimofe (This Is My Desire)

2020
×
★★★★
Edit this entry  
09
Town Bloody Hall

Town Bloody Hall

1979
×
★★★½
Edit this entry  
06
Traffic in Souls

Traffic in Souls

1913
×
★★
Edit this entry  
03
The Good Girl

The Good Girl

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Edit this entry  
30
Property

Property

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dune

Dune

2021
×
★★
Edit this entry  
28
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★★★
Edit this entry  
25
Shy People

Shy People

1987
×
★★★
Edit this entry  
24
Sleepwalkers

Sleepwalkers

1992
×
★★★½
Edit this entry  
23
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Thunder Bay

Thunder Bay

1953
×
★★½
Edit this entry  
17
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
First Cow

First Cow

2019
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Frankenstein Meets the Wolf Man

Frankenstein Meets the Wolf Man

1943
×
★★
Edit this entry  
13
Ceddo

Ceddo

1977
×
★★★
Edit this entry  
10
El Planeta

El Planeta

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
An Autumn Afternoon

An Autumn Afternoon

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Slumber Party Massacre II

Slumber Party Massacre II

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★½
Edit this entry  
03
RR

RR

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Amarcord

Amarcord

1973
×
★★★★½
Edit this entry