• Scream

    ★★★½

  • Matilda

    ★★★

  • James and the Giant Peach

  • Fargo

    ★★★★

  • Hard Eight

    ★★★

  • Trainspotting

    ★★★½

  • Empire Records

  • Se7en

    ★★★★½

  • Clueless

    ★★★½

  • The Usual Suspects

    ★★★

  • Before Sunrise

    ★★★★½

  • Léon: The Professional

    ★★★★

  • The Shawshank Redemption

  • Pulp Fiction

    ★★★★½

  • The Nightmare Before Christmas

    ★★★★

  • Groundhog Day

    ★★★

  • Aladdin

  • Home Alone 2: Lost in New York

    ★★★

  • The Pocket-knife

  • Alien³

    ★★★

  • Reservoir Dogs

    ★★★★½

  • Fried Green Tomatoes

    ★★★

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★½

  • Home Alone

    ★★

  • GoodFellas

    ★★★★½

  • Paris Is Burning

    ★★★★

  • Kiki's Delivery Service

    ★★★½

  • When Harry Met Sally...

    ★★★½

  • Rain Man

    ★★★★

  • Heathers

    ★★★★½

  • Die Hard

    ★★½

  • The Princess Bride

    ★★★½

  • Full Metal Jacket

    ★★★½

  • The Name of the Rose

  • Aliens

    ★★★

  • Ferris Bueller's Day Off

  • Back to the Future

    ★★★★

  • The Breakfast Club

  • Amadeus

  • Scarface

    ★★★½

  • Blade Runner

    ★★★★

  • E.T. the Extra-Terrestrial

  • Ms .45

    ★★★★

  • Raging Bull

    ★★★

  • The Shining

    ★★★★★

  • Alien

    ★★★★½

  • Star Wars

    ★★★★

  • Annie Hall

    ★★

  • Taxi Driver

    ★★★★★

  • Salò, or the 120 Days of Sodom

    ★★

  • The Godfather: Part II

    ★★★★½

  • The Godfather

    ★★★★½

  • A Clockwork Orange

    ★★★½

  • The Graduate

    ★★★★½

  • The Sound of Music

  • 8½

    ★★★½

  • Casablanca

    ★★★★

  • Citizen Kane

    ★★★½

  • Duck Soup

    ★★★½

  • Going to Bed Under Difficulties