Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★
Edit this entry  
28
Harper

Harper

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
28
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
★★★★
Edit this entry  
26
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★
Edit this entry  
25
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Stranger

The Stranger

1946
×
★★★★
Edit this entry  
22
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Edit this entry  
20
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Knock on Any Door

Knock on Any Door

1949
×
★★★★
Edit this entry  
18
Conflict

Conflict

1945
×
★★★★
Edit this entry  
17
Doctor Who Children in Need Special 2023

Doctor Who Children in Need Special 2023

2023
×
★★★
Edit this entry  
17
Dead Reckoning

Dead Reckoning

1947
×
★★★★
Edit this entry  
16
Key Largo

Key Largo

1948
×
★★★
Edit this entry  
15
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★
Edit this entry  
15
High Sierra

High Sierra

1941
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★
Edit this entry  
13
The Killer

The Killer

2023
×
★★★★
Edit this entry  
11
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★
Edit this entry  
31
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Ring

Ring

1998
×
Edit this entry  
29
I Know Who Killed Me

I Know Who Killed Me

2007
×
★★
Edit this entry  
29
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★
Edit this entry  
26
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★
Edit this entry  
25
Carrie

Carrie

1976
×
★★★
Edit this entry  
22
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★★★
Edit this entry  
21
Friday the 13th: A New Beginning

Friday the 13th: A New Beginning

1985
×
★★
Edit this entry  
17
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★
Edit this entry  
14
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
Edit this entry  
14
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★
Edit this entry  
13
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
Edit this entry  
12
Miami Vice: Smuggler's Blues

Miami Vice: Smuggler's Blues

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Miami Vice: Golden Triangle

Miami Vice: Golden Triangle

1985
×
★★★★
Edit this entry  
05
Miami Vice: Brother's Keeper

Miami Vice: Brother's Keeper

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mauvais Sang

Mauvais Sang

1986
×
★★
Edit this entry  
13
The Pirate

The Pirate

1948
×
★★★★
Edit this entry  
04
Cherry 2000

Cherry 2000

1987
×
★★★★
Edit this entry  
27
Neverwhere

Neverwhere

1968
×
★★★
Edit this entry  
23
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Meg 2: The Trench

Meg 2: The Trench

2023
×
Edit this entry  
01
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★
Edit this entry  
30
Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

2023
×
★★★★
Edit this entry  
28
Barbie

Barbie

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Asteroid City

Asteroid City

2023
×
★★★★★
Edit this entry  
16
John Mulaney: Baby J

John Mulaney: Baby J

2023
×
★★★★★
Edit this entry  
08
John Was Trying to Contact Aliens

John Was Trying to Contact Aliens

2020
×
Edit this entry  
06
John Wick: Chapter 4

John Wick: Chapter 4

2023
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Streets of Fire

Streets of Fire

1984
×
★★★★★
Edit this entry