• Miami Vice: Brother's Keeper

    Miami Vice: Brother's Keeper

    ★★★★★

    One day I will own a wardrobe that only consists of pastel-colored Italian sports coats and that is when I will finally be fulfilled.

  • Barbie

    Barbie

    ★★★★★

    One is not born, but rather becomes, a Barbie.

    But as for me? Well, I am Kenough.

  • Batman: Mask of the Phantasm

    Batman: Mask of the Phantasm

    ★★★★★

    He was vengeance. He was the night. He is Batman.

    Rest in peace, Kevin Conroy. You will always be Batman.

  • Terrifier 2

    Terrifier 2

    ★★★★

    I liked Sienna's outfit. I liked Sienna's outfit a lot.

  • Black Adam

    Black Adam

    ★★

    As always, I am not compelled by the ever-present analysis of the past thirty years that anti-heroes are the "true" way forward for the superhero medium in the twilight (or perhaps complete darkness since the publication of Watchmen — which everyone seems to forget has an uplifting final message in its very last panel) of Superman's optimism being too naive for our postmodern landscape. And so, while I enjoyed this movie, I feel like I enjoyed it for what it…

  • The Batman

    The Batman

    ★★★★★

    “As much as Batman is a terrifying symbol to the underworld, he is also a symbol to the good people of this city. A symbol of hope. If you can live with that then Bruce Wayne can live with the responsibility.” - Darwyn Cooke, Batman: Ego

    The most damaging thing that has happened to the perception of Batman in recent years, both by adaptations and certain comic storylines alike, is the pushing of a narrative that Batman is a lonely…

  • The Green Knight

    The Green Knight

    ★★★★

    Now through England’s realm he rides and rides,
    Sir Gawain, God’s servant, on his grim quest,
    Passing long dark nights unloved and alone
    - Anonymous, Sir Gawain and the Green Knight

    The far most interesting thing about the poem Sir Gawain and the Green Knight is its focus on Gawain alone, as multiple other Arthurian legends attempt to shed light on every facet involving the round table and Camelot at large (Tennyson’s Idylls of the King should immediately spring to…

  • Twilight

    Twilight

    ★★★

    I waited two hours to see which scene Decode by the best band of all time Paramore plays during just to find out it's the THIRD credits song?!?!?

    I mean sure, I Caught Myself plays during the dress store scene but that's at a barely audible level over the store's speaker and also only lasts for like four seconds so honestly I think I'm allowed to be upset about this.

  • A Star Is Born

    A Star Is Born

    ★★★

    I love Lady Gaga :)

  • Tenet

    Tenet

    ★★★★★

    I'm so glad that Nolan hates Russians AND nihilists as much as I do.

  • Red Post on Escher Street

    Red Post on Escher Street

    ★★★★★

    "It was a sad story with a very sad ending. But I felt so very happy."

    "Can you be quiet? I'm serious. You pretend that you're not wearing a mask . . . Those boring words aren't your truth. I want you to live life seriously."

    I still haven't seen The Forest of Love because honestly, I'm rather terrified to, not out of a sense that I would hate it or anything, but that what I've heard Sono does in…

  • The Wolf of Snow Hollow

    The Wolf of Snow Hollow

    ★★★★★

    Jim Cummings just knows how to make me cry and I respect the hell out of that.

    I am very interested in knowing if Cummings has seen the best movie of all time Ginger Snaps because I think in a lot of ways what makes me love that movie (also a werewolf film since I am not making the comparison all that clear I realize) more than just about any piece of art in existence is in this, even if…