Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
We Are Who We Are

We Are Who We Are

2020
×
Read the review Edit this entry  
08
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
Read the review Edit this entry  
29
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spree

Spree

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Ride

The Ride

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Changeling

Changeling

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Kick-Ass

Kick-Ass

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Defending Jacob

Defending Jacob

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hollywood

Hollywood

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Keoma

Keoma

1976
×
Edit this entry  
30
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Stud

Stud

1967
×
Edit this entry  
10
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Edit this entry  
04
Day for Night

Day for Night

1973
×
Edit this entry  
01
Aristotle and Dante Discover the Secrets of the Universe

Aristotle and Dante Discover the Secrets of the Universe

×
Read the review Edit this entry  
28
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
1917

1917

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
1917

1917

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
1917

1917

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

1915
×
Edit this entry  
03
Lancelot of the Lake

Lancelot of the Lake

1974
×
★★★
Edit this entry