Chris has logged 280 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Night Comes for Us

The Night Comes for Us

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Blue Gate Crossing

Blue Gate Crossing

2002
×
★★★
Edit this entry  
27
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Edit this entry  
27
A Land Imagined

A Land Imagined

2018
×
★★
Edit this entry  
23
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Klaus

Klaus

2019
×
★★
Edit this entry  
16
Night Is Short, Walk on Girl

Night Is Short, Walk on Girl

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Memories of Matsuko

Memories of Matsuko

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Waterboys

Waterboys

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Strangers When We Meet

Strangers When We Meet

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Harmful Insect

Harmful Insect

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★½
Edit this entry  
30
His Motorbike, Her Island

His Motorbike, Her Island

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Wild Goose Lake

The Wild Goose Lake

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Joint Security Area

Joint Security Area

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Black Coal, Thin Ice

Black Coal, Thin Ice

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Quo vadis, Aida?

Quo vadis, Aida?

2020
×
★★★½
Edit this entry  
12
Passing

Passing

2021
×
★★
Edit this entry  
12
Swallowtail Butterfly

Swallowtail Butterfly

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The World of Kanako

The World of Kanako

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Love Letter

Love Letter

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
As Tears Go By

As Tears Go By

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Us and Them

Us and Them

2018
×
★★★½
Edit this entry  
04
Labyrinth of Dreams

Labyrinth of Dreams

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Better Days

Better Days

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Call

The Call

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ringu

Ringu

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Tag

Tag

2015
×
★★★½
Edit this entry  
20
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Liz and the Blue Bird

Liz and the Blue Bird

2018
×
★★★½
Edit this entry  
19
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Villainess

The Villainess

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Suicide Club

Suicide Club

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Angel Dust

Angel Dust

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Love & Pop

Love & Pop

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Sonatine

Sonatine

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Blue

Blue

2002
×
★★★½
Edit this entry  
24
Linda Linda Linda

Linda Linda Linda

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
August in the Water

August in the Water

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Han Gong-ju

Han Gong-ju

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
First Love

First Love

2019
×
★★½
Edit this entry  
16
Kate

Kate

2021
×
★★★
Edit this entry  
15
In the Cut

In the Cut

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Share

Share

2019
×
★★½
Edit this entry  
14
King of New York

King of New York

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Throw Down

Throw Down

2004
×
★★★
Edit this entry  
10
Dead Man's Shoes

Dead Man's Shoes

2004
×
★★★½
Edit this entry  
08
No Way Out

No Way Out

1987
×
★½
Edit this entry  
08
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry