• Da 5 Bloods

    ★★★★

  • Have a Good Trip: Adventures in Psychedelics

    ★★★

  • Dancing with the Birds

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Anima

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★

  • Atlantics

    ★★★★½

  • Bacurau

    ★★★★★

  • Wine Country

    ★★

  • Someone Great

    ★★

  • Homecoming: A Film by Beyoncé

    ★★★★

  • Us

    ★★★★

  • The Beach Bum

    ★★★★★

  • O Barato de Iacanga

    ★★½

  • Miles Davis: Birth of the Cool

    ★★★

  • Excelentíssimos

    ★★

  • Amazing Grace

    ★★★★★

  • Sócrates

    ★★★

  • mid90s

    ★★★★

  • Our Time

    ★★★★

  • Suspiria

    ★★★½

  • Non-Fiction

    ★★★½

  • The Favourite

    ★★★★

  • To All the Boys I've Loved Before

    ★★½

  • Hotel by the River

    ★★★½

  • A Land Imagined

    ★★★

  • Too Late to Die Young

    ★★

  • Florianópolis Dream

    ★★½

  • Incredibles 2

    ★★★½

  • Train de vies ou les voyages d'Angélique

    ★★★½

  • The Dead and the Others

    ★★★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★★

  • Shoplifters

    ★★★★★

  • The Image Book

    ★★★★½

  • Diamantino

    ★★★½

  • Cold War

    ★★½

  • The Trial

    ★★★★

  • Hard Paint

    ★★★

  • Grass

    ★★★★½

  • Sol Alegria

    ★★★★

  • The Miseducation of Cameron Post

    ★★★★

  • Sorry to Bother You

    ★★★★

  • Verão-da-Lata na Era Paleozoica

  • Phantom Thread

    ★★★★

  • WHAT DID JACK DO?

    ★★★½

  • Something Like That

  • Torquato Neto - Every Hour of the End

    ★★★

  • Blade Runner 2049

  • Misión No Oficial

    ★★★★★

  • mother!

  • Instituto Zebechristha

  • Lady Bird

    ★★½

  • Zama

  • Severina

    ½

  • Good Manners

    ★★★★★

  • Dunkirk

  • Good Time

  • The Beguiled

  • The Florida Project

    ★★★★½

  • The Killing of a Sacred Deer

  • Faces Places

    ★★★★

  • Twin Peaks: The Return

  • Wonderstruck

  • The Cambridge Squatter

  • Song to Song

  • António One Two Three

  • Get Out

    ★★★

  • Call Me by Your Name

  • A Window to Rosália

  • Formosura

  • Fantastic Beasts and Where to Find Them