Sort by

C4rlo5 has logged 86 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
42

42

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
21 Bridges

21 Bridges

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Torrente 5

Torrente 5

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Torrente 4: Lethal crisis

Torrente 4: Lethal crisis

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Torrente 3: The Protector

Torrente 3: The Protector

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Torrente 2: Mission in Marbella

Torrente 2: Mission in Marbella

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Torrente, the Dumb Arm of the Law

Torrente, the Dumb Arm of the Law

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Searching

Searching

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Criss Cross

Criss Cross

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Blue Like a Gunshot

Blue Like a Gunshot

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Failure

Failure

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Witch

The Witch

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Avatar

Avatar

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Revenge

Revenge

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Hancock

Hancock

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Blow the Man Down

Blow the Man Down

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Midori

Midori

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Seven Chances

Seven Chances

1925
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Navigator

The Navigator

1924
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Outland

Outland

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
High Noon

High Noon

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams

Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Swallow

Swallow

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Going! Going! Gone!

Going! Going! Gone!

1919
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Move On

Move On

1917
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Flirt

The Flirt

1917
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Big Swallow

The Big Swallow

1901
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spy Kids

Spy Kids

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Tourist Trap

Tourist Trap

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Brüno

Brüno

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Equalizer 2

The Equalizer 2

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Equalizer

The Equalizer

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Ugly Duckling

The Ugly Duckling

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ferdinand the Bull

Ferdinand the Bull

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Old Mill

The Old Mill

1937
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Country Cousin

The Country Cousin

1936
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Three Orphan Kittens

Three Orphan Kittens

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Tortoise and the Hare

The Tortoise and the Hare

1935
×
★★★★★
Read the review Edit this entry